Akciğer Kanseri Nedir ?

Akciğer Kanseri Nedir ?Ülkemizde ve dünya genelinde en yaygın kanser türü Akciğer kanseridir. Akciğer tanısı konulan hasta ilk 5 yılda ölümle sonuçlanmaktadır. Akciğer kanseri 2 guruba ayrılır.  Bu yüzden çok dikkat edilmesi gereken bir kanser türüdür. Ülkemizde her yıl binlerce insan bu kanser yüzünden hayatını kaybetmektedir. Akciğer kanserinde en iyi tedavi hastalığı iyi bilmek ve hastalıktan korunmaktır.

Akciğer Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir ?

Sigara kullanımı en önemli risk faktörüdür. Ortalama 20 yıl sigara için birisinin hiç sigara içmeyen birisine göre bu hastalığa yakalanma riski 20 kat artmıştır. Sigara dumanına maruz kalmak pasif içici olmak da bu hastalığa yakalanma riskini arttırır. Egzoz gazı, asbest, arsenik gibi kimyasallar da akciğer kanserine neden olur. Tüberküloz olan kişilerde akciğer kanserine yakalanabilir. Genetik hastalıklar ve kalıtım da akciğer kanserinde belirleyici rol oynar.

Akciğer Kanseri Nasıl Kendini Belli Eder ?

Akciğer kanseri çok sinsi bir hastalıktır. Sessiz sedasız ilerler. İlk evreye kadar anlaşılması güçtür. Belirti vermeden ilerlemesi bu hastalığı tehlikeli yapan bir özelliktir.  Sigara kullanan kişilerde oluşan kronik öksürükler ve balgam şikayetleri en önemli belirtileridir. Nefes darlığı çekilmesi, kürek kemikleri arasına ağrının saplanması, omuzlara yayılan batmalar, göğüs ağrıları akciğer kanserinin diğer belirtileridir.

Akciğer Kanseri Tanı Yöntemleri Nelerdir ?

Hastaların çok küçük bir bölümüne erken teşhis konulur. Erken tanılarda çoğu zaman tesadüfen başka hastalıklar için şikayetle gelen hastalarda görülür. Akciğer röntgeni, tomografi, manyetik rezonans görüntüleme teknikleri ile teşhis konur.

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Hastalığın bulunduğu evre tedavide önem arz eder. Akciğer kanseri 4 evreden oluşur. Evre 1 ve 2 ye cerrahi müdahale yapılırken 3. evrede hastalığın ilerlemesi durdurulmaya çalışılır. 3. Evrede kanserli hücrelerin diğer organlara sıçraması engellenir. Kanserli hücreler tedavi edilip küçültülmeye çalışılır. 4. Evrede hastaya kemoterapi ve radyoterapi tedavileri uygulanır. Son aşamada hastanın acı çekmesine engel olunur. 4. Aşamadan sonra hastanın çok uzun yaşaması beklenmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir