Dengeli ve Düzenli Beslenmek

Dengeli ve Düzenli BeslenmekSağlıklı bir yaşam sürmek hepimizin hayat felsefesinden birisidir. Sağlıklı yaşam sürmenin en önemli ayağı sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Maalesef insanlarımızın sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda ciddi sıkıntıları vardır. Bu sıkıntılar hastalıklar olarak kendini gösteriyor. Hal böyle olunca hastanelerimiz hiç boş kalmıyor.

Sabah ala acele işe giden ve yolda abur cubur ile beslenen insanımız öğlen yemeğinde de düzensiz bir beslenme ile hayatına devam etmektedir. Tek düzenli yemeğini akşam yiyen insanlarımız akşam yemeği fazla kaçırarak ciddi sağlık sorunları ile boğuşmaktadır. Dengeli ve düzenli beslenmek demek her gıdadan vücudun ihtiyacı kadar olanı tüketmek demektir. Sofraya oturduğumuz zaman kalkmak bilmiyoruz. Önümüze 1 tepsi baklava konulsun hepsini bitirmeye çalışıyoruz. Vücudumuz midemiz tüm bunları eritmekte zorlanıyor.

Dengeli ve düzenli beslenmeyen insanlarımızda kalp başta olmak üzere şeker hastalığı, obozite gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Meyve ve sebzeyi yeterli seviyede tüketmeliyiz. Aşırı yağlı asitli yiyeceklerden uzak durmalıyız. Özellikle pasta ve tatlılardan vücudumuzun ihtiyacı kadar tüketmeliyiz. Aşırı enerji veren besinleri fazla tüketmemeliyiz.

Dengeli beslenme konusunda mutlaka uzman bir doktordan destek almalıyız. Kilomuzu sürekli kontrol altında tutmalıyız. Yemeklerden sonra mutlaka yürüyüş yaparak yediklerimizi eritme yollarını aramalıyız. Vücudumuzun dengesini bozacak beslenmelerden uzak durmalıyız. En önemlisi yediklerimizi karıştırmadan midemizi yormadan beslenmeliyiz. Yoksa ciddi sağlık sorunları kapınızı çalar ve başınız çok ağrır bizden söylemesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir