Kabızlık ve Tedavisi

Kabızlık ve TedavisiTuvalete çıkamama veya çok seyrek çıkma olarak bilinen kabızlığın peklik ve inkıbaz adları vardır.
Tıp dilinde konstipasyon olarak bilinir. Yeterince sulu yememek, sinir bozukluğu, bağırsak tıkanıklığı, sindirim sistemi bozuklukları, hormon dengesizliği, basur, fıtık boğulması kabızlığı arttıran durumlardır.

Kabız olanlar zamanının büyük bir bölümünü oturmak zorunda geçiren hamilelerde ve yaşlıklarda çok sık görülür. Kabızlığa neden olan durumu tespit etmek oldukça önemlidir. Nedeni bulunmadan alınan müshil ilaçları ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kabız olmayı önlemek için sebze çorbası, mercimek, ıspanak, salata, balık ve çavdar ekmeği tüketilmelidir. Reçelli bal, üzüm, kayısı, bol şerbet içmek oldukça yararlıdır. Kabız olanların et, yumurta, peynir, beyaz ekmek, muz gibi yiyeceklerin tüketilmesini azaltması gerekir. Kişinin çay kahve sigara ve alkolü azaltması gerekir. Kabızlığı gideren ilaçların uzun süre kullanılması ciddi sağlık sorunlarına neden olur. İlaçlar doktor kontrolünde ve doktorun öngördüğü ölçüde olmalıdır.

8 bardak suya 250 gram erik konularak kaynatılır. Bu karışım günde 3 kere 1 er su bardağı şeklinde içilmesi kabızlığa iyi gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir