Kireçlenme ve Tedavisi

Kireçlenme ve TedavisiKireçlenme 65 yaş üstü kişilerde sıklıkla görülen yaygın kronik bir rahatsızlıktır. Kireçlenme her yaştan bireyde görülebilir. Kireçlenme yaşa ve kiloya bağlı olarak ortaya çıkar. Genetik faktörlerde kireçlenme oluşmasında etkilidir. Ameliyat sonrası hareketsiz kalmaya bağlı olarak kireçlenmeler görülür. Kireçlenme yaygın olarak sporcularsa görülür. Menopoza giren kadınlarda da kireçlenme sıklıkla görülür.

Kireçlenmenin birçok tedavi yöntemi vardır. Kireçlenmede ilk yapılması gereken kişinin kilosunu kontrol altına almasıdır. Kireçlenmede erken teşhis önemlidir. Tedaviden etkili sonuç almanızı sağlar. Zorlanma durumlarında mutlaka uzman doktora gidilmelidir. Geç kalınan kireçlenmelerde kişi yatağa bağlı yaşam sürebilir. Kireçlenme için doktorlar ağrı kesici ve kremler verebilir. Fizik tedavide kireçlenmede uygulanan tedavi yöntemlerinden birisidir. Hiçbir tedaviye cevap vermeyen hastalar ameliyat yöntemi ile tedavi edilir. Genelde en son yöntem olarak ameliyat kullanılır. Kireçlenme için bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Kaplıca tedavileri de kireçlenme tedavisinde sıklıkla başvurulan yollardan birisidir. Hastaların kilolarını kontrol etmesi gerekir. Aşırı kilolu olan kişilerde dizlere aşırı yük binmesine bağlı olarak kireçlenmeler görülür.

Kireçlenme için spor yapmak, egzersiz programlarına katılmak, kilo kontrol altına almak, bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmak ve en son olarak cerrahi operasyonla kireçlenmeden kurtulabilirsiniz. Doktor kontrolünde olmayan hiçbir ilacı kireçlenme tedavisinde kullanmayın. Kireçlenme rahatsızlığını ciddiye alın ve en ufak bir şüphe durumunda mutlaka uzman doktora gitmelisiniz yoksa hayatınızın geri kalan kısmını yatağa bağlı olarak yaşayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir