Kurdeşen Nedir?

Kurdeşen Nedir?Kurdeşen hastalığı tıpta Ürtiker olarak bilinir. İnsan cildinde aniden başlar ve bir kaç saat kaşıntı şeklinde kendini gösterir. Kurdeşen alerjik bir deri hastalığı olarak bilinir.

Kurdeşenin Nedenleri Nelerdir?
Kurdeşene neden olan ana unsur tam belli olmamakla birlikte vücudun çeşitli maddelere gösterdiği alerjik reaksiyon olarak bilinir. Katkı maddesi içeren bazı gıdalar, bozuk yiyecekler, bazı ilaçların yan etkisi, arı ve böcek sokmaları kurdeşenin görülmesine neden olabilir. Zararlı güneş ışınları aşırı soğuk ve sıcak durumlarda kurdeşene neden olabilir.

Kurdeşen Belirtileri Nelerdir?
Deride görülen kaşıntılar ve kırmızı kabarcıklar en büyük belirtisidir. Döküntüler aniden oluşup 1-2 mm ile 10 cm arasında boyutlara sahip olabilir. Kızarıklıklar belli bir süre geçtikten sonra şişliğe dönüşür. Yüzde, kolda ve bacaklarda görülen kurdeşen en az 6 hafta sürmektedir.

Kurdeşen Tedavisi Nelerdir?
Akut kurdeşen 6 haftadan kısa süren bir kurdeşen çeşididir. Kronik kurdeşenler 6 haftadan uzun sürer. Kronik kurdeşen mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmediğinde büyük sıkıntılara neden olabilir. Kurdeşen tedavisinin en önemli nedeni strestir. Alerjiye bağlı olarak çıkan kurdeşende kişi alerji yaratan durumlardan uzak durması gerekir. Doktor kontrolünde ilaç tedavisi ile bu rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz. Doktora danışmadan bilmediğiniz yöntemleri kullanmak sağlık açısından sakıncalı durumlar doğurabilir. Bu anlamda bu rahatsızlık mutlaka dikkate alınıp daha hastalık kendini gösterdiği andan itibaren doktora gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir