Migren Ameliyatı

Migren Tipi Baş Ağrısı Nedir?

Migren AmeliyatıAlın ve Şafak bölgesinde başlayan migren bulantı, ışıktan rahatsız olma gibi bulgularla tespit edilen, kişide şiddetli baş ağrısı ve zonklamalar meydana getiren bir rahatsızlıktır. Her 3 hastadan birisi atak öncesinde aura dönemi geçirir. Bu dönem 5 ile 20 dakika arası sürer.

Migren Tipi Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Migreni tetikleyen kahve, sigara, alkolden uzak durmak gerekir. İlaç tedavisi olarak akut ağrıda ağrı kesiciler kullanılır. Kalıcı migren durumları ameliyatla düzeltilir.

Hangi Durumlarda Migren Ameliyatı Düşünülmelidir?

İlaç tedavisinde etkili sonuç elde edilmediğinde migren ameliyatı düşünülmelidir. Ayda 2 den fazla migren atağı geçirenler botox uygulaması ile migren ağrısından kurtulabilir. Botox uygulamasında sonuç elde edemeyenler migren ameliyatı yaptırabilir.

Migren Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Migrene neden olan noktalar gevşetilerek sıkışan sinirler rahatlatılır. Böylece sinirin beyne gönderdiği tetikleyiciler ortadan kaldırılmış olunur. Cerrahın işe yarayıp yaramayacağı botox işlemi sonunda test edilebilir.  Migren ağrısı kaşların arasında başlıyorsa saç ile deride kısa kesikler yapılıp kaş arasındaki kaslar çıkartılır. Ağrı şakaklarda başlıyorsa endoskop yardımı ile şakaklardaki duyu sinirleri kopartılır.  Ağrı ensede başlıyorsa duyu sinirlerin etrafında adele gurubu çıkartılır. Ağrı gözlerin arkasında başlıyorsa BT çekilerek kıkırdak eğriliği olup olmadığı araştırılır. Tedavi öncesi migrenin kaynaklandığı nokta tespit edilip migren ameliyatı ona göre yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir